درک نیازمندی ها یکی از موارد کلیدی در موفقیت پروژه است. فراخوانی (Elicitation) بخشی از پروسه جمع آوری نیازمندی ها می باشد که در واقع همان نیازهای اعلام شده از سوی کارفرما به شماست. تکنیک های مختلفی برای تخمین این نیازمندی ها وجود دارند؛ ممکن است پروژه شما با توجه به موقعیت آن به چندین تکنیک نیاز داشته باشه.

هفت تکنیک برای جمع آوری نیازمندی های پروژه

1- مصاحبه های تک به تک
متداول ترین تکنیک برای جمع آوری نیازمندی ها این است که با مشتری ها بنشینید و درباره نیازهایشان سوال کنید.

2- مصاحبه های گروهی
این نوع مصاحبه ها شبیه مصاحبه تک به تک هستند، با این تفاوت که بیش از یک نفر مصاحبه می شوند. در مصاحبه گروهی برای به دست آوردن تمامی اطلاعات لازم از کلیه بخش ها، نیاز به آمادگی و رسمیت بیشتری دارید.

3- جلسات کمکی
در جلسات کمکی، شما گروه بزرگتری را برای یک هدف مشترک جمع می‌کنید. در این مورد، شما سعی می کنید تا مجموعه ای از نیاز های مشترک این گروه را - به نسبت سریع تر از روش مصاحبه های جداگانه با هرگروه- جمع آوری کنید.

4- جلسات (Joint Application Development) JAD
جلسات JAD شبیه جلسات عمومی‌کمکی است. هرچند که معمولا گروه تا زمانی که مجموعه ای کاملی از نیازمندی ها مستند شود و به توافق همگی برسد جلسه را ترک نمی کنند.

5- پرسشنامه ها
پرسشنامه ها ابزار خوبی برای جمع آوری نیازمندی ها از ذینفعان در محل های دور، و یا برای آنهایی که نسبت به مجموع کل نیازمندی ها، داده‌های کمی ‌دارند هستند. همچنین پرسشنامه‌ می توانند تنها راه عملی برای به دست آوردن اطلاعات از ده ها، صدها یا هزاران نفر از مردم باشند.

6- ساخت یک نمونه (Prototyping)
Prototyping راهی برای ایجاد و نمایش نسخه اولیه راهکار است. با ارائه نسخه اولیه - نمونه - به کارفرما، نیازمندی های بیشتری به شما تحویل خواهد شد.

7- تعقیب کردن اطرافیان
این تکنیک مخصوصا زمانی مفید واقع می شود که شما در حال جمع آوری اطلاعات در فرایند فعلی هستید. ممکن است لازم شود نحوه عملکرد اشخاص را هنگام انجام کار پیش از آنکه تصویر کاملی از اصل موضوع درک کنید، مشاهده نمایید. در بعضی مواقع، شاید حتی بخواهید که در فرآیند واقعی کار آنها شرکت کنید تا درک درستی از چگونگی انجام کار بدست آورید.

شناخت مخاطبانتان به شما کمک می کند تا بتوانید تکنیک های درست را برای دستیابی به نیازهایتان به کار بگیرید. باید تکنیک هایی را انتخاب کنید که شما را مستقیم به اطلاعات مرتبط خواهد رساند و بیشتر از همه مناسب مخاطب شماست.

ورود
 
 
     
کلیه حقوق مادی و معنوی نزد پورتال شرکت مهندسین مشاور ویرا کنترل کوار محفوظ میباشد
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا