اگر می خواهید مهارت های مدیریت پروژه خود را ارتقا دهید مطلب زیر را مطالعه نمایید:

چگونه یک مدیر پروژه بزرگ باشیم

1- تعریف اهداف مشخص

چه در حال ساخت اهرام مصر باشید، چه فرود آمدن بر سطح ماه و چه قهرمانی در NBA، در تاریخ هر مدیر و رهبری اهداف مشخصی برای تیم خود تعریف کرده است. اهداف را هوشمندانه انتخاب کنید (برای مثال اهداف کاملاً مشخص، قابل اندازه گیری، عملگرا، واقعی و با چهارچوب زمانی مشخص باشد). فقط 2 یا 3 هدف تعریف کنید. اهداف کوتاه و پرمعنی انتخاب کنید. نکته کلیدی این است که همه افراد تیم اهداف را بدون اینکه یادداشت کنند به خاطر داشته باشند.

2- انگیزش فردی

دریابید که دقیقاً هر یک از اعضای تیم با چه چیزی انگیزه پیدا می کنند. برای بعضی پول، برای بعضی کار مورد علاقه و برای بعضی دیگر کار با افراد حرفه ای انگیزه دهنده است. هیچ گاه یک رویه برای همه افراد تیم کارا نیست. از روش های مختلف برای انگیزه دادن به افراد مختلف استفاده کنید. بدین صورت نیازهای آنها را برآورده کرده و شرایط را برای کارکرد بیشتر در راستای اهداف پروژه مهیا کرده اید.

3- پیگیری پیشرفت پروژه

همان طور که اهداف را تعریف کرده و به افراد جهت رسیدن به اهداف انگیزه می دهید، باید پیشرفت پروژه را به صورت هفتگی کنترل کنید تا مطمئن شوید بر روی مسیر حرکت می کنید. فراموش نکنید که هر هفته به افراد بگویید که به چه چیزی دست یافته و به کدام یک از اهداف نرسیده اند. میان پیروزی ها و شکست ها و چالش ها و مشکلات قدم بزنید و بازخورد افراد را در مورد آنها دریافت کنید

4- پاسداشت کارکرد خوب

رهبران بزرگ همیشه کارکردهای خوب تیم را شناسایی کرده و از آنها تقدیر می کنند. شما باید همیشه به فکر راه های جدید تقدیر از رفتارهای درست باشید. از دو سیستم زیر جهت تقدیر از افراد استفاده کنید. اول اینکه وقتی تیم به اهداف مشخصی رسید از آنها تقدیر کنید. برای مثال می توانید پس از اینکه فاز اول پروژه به موقع به پایان رسید افراد را به شام و یا یک مهمانی دعوت کنید. روش دوم مقداری شخصی تر است. برای افرادی که کارکرد بالایی در تیم دارند هدایای خاص تخصیص دهید. لازم نیست هدایا خیلی گران باشند. احساس شناخته شدن و به حساب آمدن که هدیه همراه با خود دارد با ارزش تر است.

5- ارتقاء حرفه ای

رهبران بزرگ همیشه به فکر یافتن راه های جدید رهبری تیم هستند. پس همیشه بر روی مهارت های ارتباطی، سخنرانی و مستندسازی خود کار کرده و در هفته زمانی را جهت آموزش در وب و یا تماشای فیلم های آموزشی صرف کنید. با به کارگیری این مهارت ها در تیم، شانس خود جهت موفقیت را نیز افزایش می دهید.

ورود
 
 
     
کلیه حقوق مادی و معنوی نزد پورتال شرکت مهندسین مشاور ویرا کنترل کوار محفوظ میباشد
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا