اگر دوست دارید همه مهارت های لازم برای اینکه یک مدیر پروژه تراز اول باشید را یاد بگیرید این مطلب را بخوانید:

5 مهارت مدیریت پروژه

مدیریت یک پروژه کار چالش برانگیزی است. اما اگر این 5 مهارت را به کار گیرید، در مسیر به موفقیت رساندن پروژه قرار می گیرید.

1- برنامه ریزی
هر مدیر پروژه باید یک برنامه ریز قوی شود. شما باید فعالیت های پروژه، منابع، تجهیزات و مصالح مورد نیاز آن را برنامه ریزی کنید. در ابتدای هر پروژه سریعاً یک برنامه زمان بندی تهیه کنید و پیشرفت پروژه را به صورت روزانه اندازه گیری کنید.
شما همچنین نیاز دارید کارهای هر هفته تیمتان را برنامه ریزی کرده و هر روز تکمیل فعالیت ها را کنترل کنید. کار شما ساده است، شما تیمتان را با ابلاغ کارها طبق برنامه تغذیه کرده و پیشرفت کار آنها را پیگیری و اندازه گیری می کنید. این همه چیزی است یک مدیر پروژه باید باشد.

2- الویت بندی
شما تنها کسی در پروژه هستید که باید در الویت بندی کارها خبره باشید. هر روز پرسنل شما در کشمکش الویت بندی کارهایشان هستند، زیرا همیشه کارهای بسیار زیادی برای انجام دادن وجود دارد. کار شما تحویل دادن یک الویت بندی واضح از فعالیت ها به صورت هفتگی است تا آنها بتوانند کارهای روزانه شان را مدیریت کنند. این کار به افراد کمک میکند تا استرس کمتری داشته باشند و بهینه تر کار کنند.
بدون اولویت بندی های واضح پروژه شما مانند یک کشتی بدون ناخدا خواهد بود. حرکت ناکارآمد در دریا بدون ذره ای جهت گیری حتی در ذهنتان!

3- تفویض
شما نمی توانید همه کارها را انجام دهید. شما باید توانایی انجام هر کاری را داشته باشید اما همیشه ساعات محدودی در طول روز وجود دارد. بنابراین شما باید یک تفویض کننده قوی شوید. اگر کارهایی بود که دیگران می توانستند آن را انجام دهند این کار را به آنها واگذار کنید. وظیفه شما این است که کشتی را در مسیر نگه دارید، نه اینکه موتور کشتی را اداره کنید!
تفویض فعالیت های بسیار کوچک هم نیاز به توجه و پیگیری دارد. حتی اگر خودتان کاری را بهتر و سریعتر انجام می دهید آن را به تیمتان واگذار کنید. تنها زمانی که کسی برای انجام کاری وجود ندارد آن کار را واگذار نکنید. در این موارد اگر بودجه شما اجازه می دهد فرد دیگری را جهت انجام آن کار به تیم اضافه کنید. فراموش نکنید که شما نمی توانید همه کارها را انجام دهید.

4- رهبری
مدیر پروژه های بزرگ رهبران بزرگی هستند. آنها راه را مشخص می کنند، تیم را در مسیر هدایت می کنند، به تک تک افراد تیم انگیزه می دهند و آسایش آنها را تأمین می کنند.
رهبران بزرگ می دانند چه چیزی به افرادشان انگیزه می دهد. آنها افراد را در پست هایی می گمارند که به آن علاقه دارند و به طور ذاتی در آن استعداد دارند. شنونده خوبی هستند و مواظب افرادشان هستند. برای روحیه دادن به تیم جهت نیل به موفقیت باید یک رهبر بزرگ باشید.

5- ارتباطات
به عنوان یک عضو تیم پروژه شما باید بدانید چه کارهایی کی و چگونه باید انجام شوند. اینجا جایی است که مهارت های ارتباطی مدیر پروژه نقش بازی می کند. شما باید به طور پیوسته اهداف، چهارچوب های زمانی و انتظارات خود را به افراد اطلاع دهید.

ورود
 
 
     
کلیه حقوق مادی و معنوی نزد پورتال شرکت مهندسین مشاور ویرا کنترل کوار محفوظ میباشد
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا