به عنوان یک مدیر پروژه، شروع تعطیلات عید می تواند یک نگرانی واقعی برای شما باشد. از آنجایی که تعداد زیادی از کارکنان پروژه را ترک کرده و افراد باقیمانده نیز حجم کار خود را کاهش می دهند، تعطیلات عید یک مانع در مسیر تکمیل پروژه است. پس چگونه می خواهید پروژه را در مسیر نگه دارید؟ ادامه مطلب را مطالعه کنید تا بدانید:

چگونه به افراد در تعطیلات انگیزه دهید

 

تعطیلات عید معمولاً موجب ایجاد تأخیر در رنود اجرای پروژه می گردد. با نبود کارکنان، کاهش راندمان و عدم تمرکز معمولاً تیم اجرا از برنامه عقب می افتد. این چالش به یک مدیر پروژه باهوش نیاز دارد تا پروژه را در این ایام سرپا نگه دارد. در زیر به 5 نکته در همین زمینه اشاره شده است:

یک: برنامه ریزی کنید
معمولاً مدیر پروژه تا هفته قبل از تعطیلات نمی داند چه کسانی پروژه را ترک خواهند کرد. بنابراین پروژه به طور ناگهانی با کمبود منابع و تأخیرات بدون برنامه مواجه خواهد شد. شما باید از قبل برنامه ریزی کنید.
تحقیق کنید چه کسانی از پرسنل و به چه مدتی در ایام نوروز در مرخصی هستند. سپس با آنها مذاکره کنید و مرخصی افراد را با یکدیگر هماهنگ کنید. برای مثال اگر در این ایام در فاز طراحی هستید سعی کنید مهندسین طراح را نگه داشته و افراد اجرایی را به مرخصی بفرستید.

دو: محیط را جذاب کنید
این بسیار منطقی است که افراد علاقه ندارند در ایام عید و سال نو در محیطی کسل کننده باشند. آنها به دنبال کارهای ساده و مورد علاقه خود می گردند. آنها نمی خواهند زمانی که دیگران در تعطیلات به سر می برند کارهای تکراری، استرس زا و بزرگ انجام دهند. پس برای به کار گرفتن حداکثر کارکرد آنها، کارهای مورد علاقه شان را به آنها بسپارید.
هر پروژه ای سرشار از کارهای جذاب و کسل کننده است. به افرادی که در ایام عید در پروژه هستند کارهای جذاب را بسپارید. مستقل از اینکه در حال تحقیق در مورد یک راه حل، طراحی یک مفهوم، ایجاد یک برنامه بازاریابی و یا ساخت یک مدل هستند، تا زمانی که کارشان جذاب باشد بیشتر علاقه دارند تا از حداکثر کارکردشان استفاده کنند.
همچنین با دادن کارهای کوتاه مدت به آنها، به آنها این احساس را القا کنید که دستاوردهای بیشتری در این زمان داشته اند.

سه: قبل از تعطیلات عجله نکنید
مدیران پروژه ها معمولاً سعی می کنند تا جایی که امکان دارد قبل از تعطیلات کارهای زیادی را به پایان برسانند تا نشان دهند در سال جاری فعالیت بیشتری داشته اند. بنابراین افراد در پایان سال دارای استرس زیادی هستند.
این بسیار خوب است که قبل از تعطیلات سرعت کار را به تدریج افزایش دهید، اما به یاد داشته باشید تنها عده ای از کارکنان به تعطیلات عید رفته و استراحت می کنند. بنابراین دقت کنید به افرادی که در ایام عید هم در پروزه حاضر هستند فشار نیاورید. به یا داشته باشید: تنها زمانی فشار کار را افزایش دهید که بعد از آن به کارکنان استراحت مطلق می دهید!

چهار: گروه بندی مجدد
بعد از روزهای اول نوروز تعداد زیادی از کارکنان بی انگیزه می شوند. تبریک ها به پایان رسیده، دفتر کار خلوت است و تلفن ها زنگ نمی زنند! این بهترین زمان است تا افراد را جمع کرده و اهداف چند هفته آینده را دوباره به آنها گوشزد کنید. در این مدت افراد را مرتباً جمع کرده و به آنها انگیزه دهید.

پنج: تقدیر
در پایان سعی کنید دستاوردهای این ایام را مورد تقدیر قرار دهید. یک تیم تقدیر شده همیشه پرکارکردتر است.

ورود
 
 
     
کلیه حقوق مادی و معنوی نزد پورتال شرکت مهندسین مشاور ویرا کنترل کوار محفوظ میباشد
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا